|
|
21-Jul, Finals:
[1] Nour El Sherbini (Egy) 3-0 [5/8] Mariam
Metwally (Egy) 11/7, 16/14, 11/8 (34m)
[2] Karim El Hammany (Egy) 3-1[1] Fares Dessouki (Egy)
11/8, 11/6, 6/11,
13/11 (83m)
Boy's 3rd/4th: Richie Fallows (Eng) 3-0 Abdulla
Al Tamimi (Qat) 11/4, 12/10, 12/10 (47m)
|
20-Jul, Semi-Finals:
[1] Nour El Sherbini (Egy)
3-0 [9/16] Habiba
Mohamed (Egy)
11/8, 11/8, 11/9 (31m)
[5/8] Mariam Metwally (Egy) 3-1 [3/4] Yathreb Adel (Egy)
11/6, 9/11, 11/6, 13/11 (64m)
[1] Fares Dessouki (Egy) 3-0 [5/8] Abdulla Altamimi (Kuw)
11/4, 12/10, 11/7 (36m)
[2] Karim El Hammany (Egy) 3-1 [5/8] Richie
Fallows (Eng)
11/9, 9/11, 11/7, 11/5 (60m)
|
19-Jul, Quarter-Finals:
Boys' Quarter-Finals:
[1] Fares Dessouki (Egy) 3-1 [5/8] Diego Elias (Per)
11/9, 9/11, 11/5, 11/4 (65m)
[5/8] Abdulla Al Tamimi (Qat) 3-0 Lyell Fuller (Eng)
12/10, 11/8, 11/6 (32m)
[5/8] Richie Fallows (Eng) 3-2 [9/16] Mohamed ElGawarhy
(Egy) 7/11, 11/4, 11/13, 11/8, 11/9 (80m)
[2] Karim El Hammamy (Egy) 3-1 [5/8] Yousif Nizar Saleh (Kuw)
9/11, 11/5, 11/8, 11/7 (62m)
Girls' Quarter-Finals:
[1] Nour El Sherbini (Egy)
3-0 [5/8] Salma Hany Ibrahim (Egy)
11/9, 11/3, 11/6 (27m)
[9/16] Habiba
Mohamed (Egy) 3-0
[3/4] Sabrina Sobhy (Usa)
11/7, 11/7, 11/8 (24m)
[3/4] Yathreb Adel (Egy) 3-0
[5/8] Nele Gilis (Bel)
11/4, 11/5, 11/1 (25m)
[5/8] Mariam Metwally (Egy) 3-2
[2] Nouran Gohar (Egy) 7/11, 11/7, 11/5, 11/13,
11/8 (74m)
|
MAIN WJ
PAGE |
TEAMS PAGE |
18-Jul, Boys' Round Four:
[1] Fares Dessouki (Egy)
3-0 [9/16] Tayyab Aslam (Pak)
11/6, 11/8, 11/8 (54m)
[5/8] Diego Elias (Per) 3-0 Angus Gillams (Eng)
11/6, 11/6, 11/8 (35m)
[5/8] Abdulla Al Tamimi (Qat) 3-0 [9/16] Osama Khalifa (Egy)
11/6, 11/6, 11/1 (29m) Lyell Fuller
(Eng) 3-2
[3/4] Ahmad Al-Saraj (Jor)
11/9, 7/11, 7/11, 11/8, 11/7 (75m)
[9/16] Moh'd El Gawarhy
(Egy) 3-2
[3/4] Syed Bokhari (Pak) 8/11, 11/8, 11/9, 7/11, 11/5
(76m)
[5/8] Richie Fallows (Eng) 3-1 Joel Makin (Wal)
11/7, 10/12, 11/9, 11/7
[5/8] Yousif Nizar Saleh (Kuw) 3-0 Bradley Smith (Eng)
13/11, 11/3, 11/6 (40m)
[2] Karim El Hammamy (Egy) 3-0 Omar El Atmas (Egy)
11/8, 11/8, 11/7 (37m)
18-Jul, Girls' Round Four:
[1] Nour El Sherbini (Egy)
3-0 Sachika Ingale (Ind)
11/1, 11/3, 11/1 (21m)
[5/8] Salma Hany Ibrahim (Egy) 3-0 [9/16] Ho Ka Po (Hkg)
11/2, 11/5, 11/8 (31m)
[9/16] Habiba
Mohamed (Egy) 3-0 [5/8] Victoria Temple-Murray (Eng)
13/11, 11/3, 11/6 (33m)
[3/4] Sabrina Sobhy (Usa) 3-1 [9/16] Nada Elkalaawy (Eng)
7/11, 11/2, 11/8, 13/11 (39m)
[3/4] Yathreb Adel (Egy) 3-1 Lily Taylor (Eng)
11/2, 11/4, 6/11, 11/3 (26m)
[5/8] Nele Gilis (Bel) 3-1 Anna Kimberley (Eng)
11/6, 9/11, 11/9, 11/8 (47m)
[5/8] Mariam Metwally (Egy) 3-0 Maria Elena Ubina (Usa)
11/6, 11/5, 11/7 (22m)
[2] Nouran Gohar (Egy) 3-0 Rebecca Barnett (Nzl)
11/3, 11/2, 11/3 (19m)
18-Jul, Girls' Round Three:
[1] Nour El Sherbini
(Egy) 3-0 Tessa ter Sluis (Ned)
11/3, 11/7, 11/6 (20m)
Sachika Ingale (Ind) 3-2 [9/16] Hollie Naughton
(Can) 13/11, 4/11, 11/9, 0/11, 11/4 (36m)
[9/16] Ho Ka Po (Hkg) 3-0 Harshit Kaur Jawanda (Ind)
11/13, 11/8, 11/1, 11/8 (37m)
[5/8] Salma Hany Ibrahim (Egy) 3-0 Lucy Beecroft
(Eng)
11/9, 11/4, 11/4 (24m)
[5/8] Victoria Temple-Murray (Eng) 3-0 Celine
Yeap (Mas)
11/8, 11/7, 11/9 (32m)
[9/16] Habiba Mohamed (Egy) 3-0 Ho Tze-Lok (Hkg)
11/6, 11/7, 11/5 (28m)
[9/16] Nada Elkalaawy (Eng) 3-0 Marie Stephan (Fra)
11/3, 11/9, 11/5 (28m)
[3/4] Sabrina Sobhy (Usa) 3-0 Colette Sultana (Mlt)
11/3, 11/5, 11/6 (26m)
[3/4] Yathreb Adel (Egy) 3-0 Pansy Chan (Hkg)
11/4, 11/6, 13/11 (32m)
Lily Taylor (Eng) 3-1 [9/16] Lakshya Ragavendran
(Ind)
8/11, 11/3, 11/7, 11/5 (31m)
Anna Kimberley (Eng) 3-1 [9/16] Vanessa Raj (Mas)
5/11, 14/12, 11/8, 11/2 (53m)
[5/8] Nele Gilis (Bel) 3-2 Olivia Fiechter (Usa)
11/5, 3/11, 9/11, 11/3, 11/8 (44m)
[5/8] Mariam Metwally (Egy) 3-0 Alyssa Mehta
(Can)
11/4, 11/5, 11/4 (29m)
Maria Elena Ubina (Usa) 3-2 [9/16] Rachel Arnold
(Mas) 9/11, 6/11, 11/6, 11/5, 11/5 (35m)
Rebecca Barnett (Nzl) 3-0 [9/16] Jessica Turnbull
(Aus)
11/6, 12/10, 11/9 (32m)
[2] Nouran Gohar (Egy) 3-0 Cindy Merlo (Sui)
11/6, 11/4, 11/3 (22m)
** on one of the streamed courts
|
MAIN WJ
PAGE |
TEAMS PAGE |
17-Jul, Boys' Round Three:
[1] Fares Dessouki
(Egy) 3-0 Remo Handl (Sui)
11/2, 11/4, 11/2 (19m)
[9/16] Tayyab Aslam (Pak) 3-0 Claudio Pinto (Por)
11/6, 11/6, 11/9 (31m)
Angus Gillams (Eng) 3-2 [9/16] Robin Gadola (Sui)
4/11, 13/11, 11/3, 11/13, 11/5
[5/8] Diego Elias (Per) 3-1 Deepak Mishra (Ind)
11/3, 11/1, 10/12, 11/4 (34m)
[5/8] Abdulla Al Tamimi (Qat) w/o Israr Ahmed
(Pak)
w/o
[9/16] Osama Khaled Khalifa (Egy) 3-1 Josue
Enriquez (Gua) 11/2, 11/9, 7/11, 11/6 (48m)
Lyell Fuller (Eng) 3-1 Rishi Tandon (Ind)
11/4, 11/5, 12/14, 11/7 (41m)
[3/4] Ahmad Al-Saraj (Jor) 3-0 Nicolas Valderrama
(Col)
11/8, 11/7, 11/7 (28m)
[3/4] Syed Ali Bokhari (Pak) 3-0 Andres Felipe de
Frutos (Col)
11/3, 11/5, 11/8 (19m)
[9/16] Mohamed El Gawarhy (Egy) 3-1 Baptiste
Masotti (Fra) 11/9, 14/16, 11/5, 14/12(57m)
Joel Makin (Wal) 3-1 [9/16] Kush Kumar (Ind)
11/9, 13/11, 6/11, 11/7 (64m)
[5/8] Richie Fallows (Eng) 3-1 Edward Columbia (Usa)
11/8, 11/6, 12/14, 11/6 (50m)
[5/8] Yousif Nizar Saleh (Kuw) 3-1 Devin
McLaughlin (Usa) 9/11,
11/3, 11/7, 11/4 (35m)
Bradley Smith (Eng) 3-1 Andres Gonzalez (Col)
11/7, 7/11, 11/7, 11/9
Omar El Atmas (Egy) 3-1 [9/16] Daniel Poleshchuk
(Isr)
11/7, 10/12, 11/8 11/3 (40m)
[2] Karim El Hammamy (Egy) 3-0 Federico Cioffi (Arg)
11/6, 11/7, 11/4 (30m)
17-Jul, Girls' Round Two:
[1] Nour El Sherbini (Egy) 3-0 Tinne Gilis (Bel)
11/7, 11/8, 11/3 (24m)
Tessa ter Sluis (Ned) 3-0 Laura Casallas (Col)
11/5, 11/7, 11/9 (23m)
Sachika Ingale (Ind) 3-0 Grace McErvale (Aus)
11/8, 11/6, 11/5
[9/16] Hollie Naughton (Can) 3-0 Winifer Bonilla
(Gua)
11/6, 11/4, 11/4 (22m)
[9/16] Ho Ka Po (Hkg) 3-0 Reeham Sedky (Usa)
15/13, 11/5, 11/8 (67m)
Harshit Kaur Jawanda (Ind) 3-0 Karolina Holinkova
(Cze) 11/8, 11/3,
11/5 (21m)
Lucy Beecroft (Eng) 3-0 Bianca Brown (Rsa)
11/3, 12/10, 11/5 (22m)
[5/8] Salma Hany Ibrahim (Egy) 3-0 Laura Gamblin
(Fra) 11/4, 11/1, 11/6
(18m)
[5/8] Victoria Temple-Murray (Eng) 3-0 Sophie
Mehta (Can) 11/9, 11/4, 11/4 (21m)
Celine Yeap (Mas) 3-0 Barbora Krejcova (Cze)
11/6, 11/6, 11/9 (23m)
Ho Tze-Lok (Hkg) w/o Teh Min Jie (Mas)
w/o
[9/16] Habiba Mohamed (Egy) 3-0 Katie Tutrone (Usa)
11/9, 11/3, 11/3 (18m)
[9/16] Nada Elkalaawy (Eng) 3-0 Dileas MacGowan
(Can) 11/0, 11/1,
11/8 (22m)
Marie Stephan (Fra) 3-0 Jadeleen Lee (Mas)
11/4, 11/8, 14/12 (30m)
Colette Sultana (Mlt) 3-1 Maria Paula Tovar (Col)
11/2, 11/3, 8/11, 11/6 (25m)
[3/4] Sabrina Sobhy (Usa) 3-0 Natalie Newton
(Aus)
11/4, 11/6, 11/5 (21m)
[3/4] Yathreb Adel (Egy) 3-0 Nicole Stoneham
(Aus)
11/2, 11/2, 11/5 (19m)
Pansy Chan (Hkg) 3-1 Chloe Chemtob (Can)
11/6, 6/11, 11/9, 11/3 (42m)
Lily Taylor (Eng) 3-0 Natalia Londono (Col)
11/2, 11/7, 11/2 (20m)
[9/16] Lakshya Ragavendran (Ind) 3-1 Siva
Subramaniam (Mas) 11/8, 11/8, 5/11, 11/5
[9/16] Vanessa Raj (Mas) 3-0 Tanvi Khanna (Ind)
11/5, 11/2, 11/2 (23m)
Anna Kimberley (Eng) 3-0 Makgooi Peloakgosi (Rsa)
11/5, 11/4, 11/5 (22m)
Olivia Fiechter (Usa) 3-2 Eleanor Epke (Nzl)
8/11, 8/11, 11/4, 11/2, 11/7 (38m)
[5/8] Nele Gilis (Bel) 3-0 Alison Richmond (Can)
11/5, 11/1, 11/6 (24m)
[5/8] Mariam Metwally (Egy) 3-0 Kacey-Leigh Dodd
(Rsa) 11/5, 11/2, 11/3
(15m)
Alyssa Mehta (Can) 3-2 Kristyna Alexova (Cze)
11/5, 11/8, 7/11, 7/11, 11/6 (43m)
Maria Elena Ubina (Usa) 3-0 Laura Tovar Perez
(Col)
11/3, 12/10, 11/9 (23m)
[9/16] Rachel Arnold (Mas) 3-2 Choi Uen Shan (Hkg)
11/5, 11/13, 11/3, 10/12, 11/9 (46m)
[9/16] Jessica Turnbull (Aus) 3-1 Kayley Leonard
(Usa) 5/11, 11/9, 13/11, 11/5 (41m)
Rebecca Barnett (Nzl) 3-2 Emilia Soini (Fin)
9/11, 12/10, 11/4, 4/11, 11/6 (44m)
Cindy Merlo (Sui) 3-0 Megan Page (Rsa)
11/8, 11/7, 11/8 (31m)
[2] Nouran Gohar (Egy) 3-0 Georgina Kennedy (Eng)
11/4, 11/5, 11/3 (25m)
17-Jul, Boys' Round Two:
[1] Fares Dessouki (Egy) 3-0 Vojtech
Babista (Cze)
11/2, 11/3, 11/2 20m)
Remo Handl (Sui) 3-2 Roee Avraham (Isr)
9/11, 11/8, 11/5, 10/12, 11/8 (64m)
Claudio Pinto (Por) 3-2 Enzo Corigliano (Fra)
11/7, 11/1, 14/16, 8/11, 11/7 (59m)
[9/16] Tayyab Aslam (Pak) 3-1 Pascal Gomez (Esp)
11/13, 11/8, 11/3, 11/3 (53m)
[9/16] Robin Gadola (Sui) 3-0 Gonzalo Gallardo (Arg)
11/5, 11/9, 11/7 (21m)
Angus Gillams (Eng) 3-2 Andre Ergenz (Ger)
8/11, 11/6, 8/11, 11/4, 11/9
Deepak Mishra (Ind) bt Eissa Eshkanani (Kuw)
w/o
[5/8] Diego Elias (Per) 3-1 Pierson Broadwater (Usa)
11/5, 9/11, 11/4, 11/9 (39m)
[5/8] Abdulla Al Tamimi (Qat) 3-0 Francisco
Obregon (Arg) 11/6, 11/7, 11/6 (43m)
Israr Ahmed (Pak) w/o Manuel Wanner (Sui)
w/o
Josue Enriquez (Gua) 3-1 Khaled Al-Jenaidel (Kuw)
11/8, 13/15, 11/5, 11/7 (45m)
[9/16] Osama Khaled Khalifa (Egy) 3-0 Lenard
Puski (Hun) 11/4, 11/6, 11/7 (30m)
Rishi Tandon (Ind) w/o [9/16] Amaad Fareed (Pak)
w/o
Lyell Fuller (Eng) 3-2 Dylan Murray (Usa)
11/6, 9/11, 6/11, 11/4, 11/6 (50m)
Nicolas Valderrama (Col) 3-0 Lucas Wirths (Ger)
11/6, 11/8, 12/10 (33m)
[3/4] Ahmad Al-Saraj (Jor) 3-0 Edgar Zayas (Mex)
11/9, 11/9, 12/10 (47m)
[3/4] Syed Ali Bokhari (Pak) 3-0 Niklas Becher
(Ger)
11/7, 11/4, 11/6 (21m)
Andres Felipe de Frutos (Col) 3-0 Jakub Solnicky
(Cze) 11/8,
11/9, 11/6 (27m)
Baptiste Masotti (Fra) 3-0 Michael Babra (Swe)
11/5, 11/2, 11/4 (25m)
[9/16] Mohamed El Gawarhy (Egy) 3-0 Hayes Murphy
(Usa) 11/7, 12/10, 11/9 (31m)
[9/16] Kush Kumar (Ind) 3-0 Rodrigo Obregon (Arg)
11/5, 11/8, 11/7 (28m)
Joel Makin (Wal) 3-0 Athbi Khalid Hamad (Kuw)
11/1, 11/4, 11/4 (17m)
Edward Columbia (Usa) 3-0 Seigo Masuda (Eng)
11/6, 11/7, 11/9 (30m)
[5/8] Richie Fallows (Eng) 3-0 Syed Azlan Amjad (Qat)
11/6, 11/4, 11/6 (30m)
[5/8] Yousif Nizar Saleh (Kuw) 3-0 Aubrey
Lawrence (Rsa) 11/7, 11/6, 11/1 (21m)
Devin McLaughlin (Usa) 3-2 Auguste Dussourd (Fra)
11/8, 11/7, 5/11, 4/11, 11/7 (64m)
Andres Gonzalez (Col) w/o Bilal Zakir (Pak)
w/o
Bradley Smith (Eng) 3-0 Felix Auer (Ger)
11/5, 11/9, 11/6 (32m)
[9/16] Daniel Poleshchuk (Isr) 3-0 Gergely Papp
(Hun) 11/4, 12/10,
11/6 (24m)
Omar El Atmas (Egy) 3-0 George Parker (Eng)
11/8, 14/12, 11/3 (55m)
Federico Cioffi (Arg) 3-0 Roshan Bharos (Ned)
11/4, 11/9, 11/9 (46m)
[2] Karim El Hammamy (Egy) 3-0 Silvio Soom (Sui)
11/7, 12/10, 11/3 (37m)
|
MAIN WJ
PAGE |
TEAMS PAGE |
|
16-Jul, Girls' Round One:
Tinne Gilis (Bel)
3-0 Julia Chudzicka (Pol)
11/3, 11/3, 11/5 (14m)
Sachika Ingale (Ind) 3-0 Hayley Hughes (Nzl)
11/6, 11/3, 11/7 (22m)
Winifer Bonilla (Gua) 3-1 Oceane Wadoux (Fra)
12/10, 6/11, 11/7, 11/9 (35m)
Reeham Sedky (Usa) 3-0 Nadja Pfister (Sui)
11/7, 11/2, 11/4 (25m)
Laura Gamblin (Fra) 3-0 Momoka Nakahira (Jpn)
12/10, 11/2, 11/7 (21m)
Sophie Mehta (Can) 3-0 Aleksandra Surdziel (Pol)
11/0, 11/3, 11/1 (14m)
Katie Tutrone (Usa) 3-0 Adya Advani (Ind)
11/6, 11/4, 11/7 (19m)
Dileas MacGowan (Can) 3-1 Abbie Palmer (Nzl)
11/7, 11/4, 8/11, 11/6 (29m)
Natalie Newton (Aus) 3-0 Klaudia Borek (Pol)
11/2, 11/2, 11/2 (12m)
Nicole Stoneham (Aus) 3-0 Dominika Kejikova (Cze)
11/6, 11/2, 11/6 (16m)
Siva Subramaniam (Mas) 3-1 Julie Rossignol (Fra)
11/6, 8/11, 11/5, 11/4 (23m)
Tanvi Khanna (Ind) 3-0 Ayaka Shiraishi (Jpn)
11/5, 11/1, 11/4 (15m)
Alison Richmond (Can) 3-2 Lea vd Zwalmen (Fra)
5/11, 6/11, 11/6, 12/10, 11/2 (27m)
Choi Uen Shan (Hkg) 3-0 Elise Romba (Fra)
11/4, 11/4, 11/4 (16m)
Kayley Leonard (Usa) 3-2 Urwashi Joshi (Ind)
11/6, 8/11, 12/10, 8/11, 11/9 (39m)
Rebecca Barnett (Nzl) 3-0 Natalia Ryfa (Pol)
11/6, 11/4, 11/9 (39m)
Georgina Kennedy (Eng) 3-0 Satomi Watanabe (Jpn)
11/7, 11/3, 12/10 (25m)
16Jul, Boys' Round One:
Vojtech Babista (Cze) 3-1 Piotr Hemmerling (Pol)
11/9, 11/9, 8/11, 11/2 (25m)
Enzo Corigliano (Fra) 3-0 Filip Mazurkiewicz (Pol)
11/4, 11/3, 11/2 (18m)
Pascal Gomez (Esp) 3-0 Vitaliy Yevdochenko (Ukr)
11/5, 11/3, 1/2 (19m)
Gonzalo Gallardo (Arg) 3-0 Adam Pelczynski (Pol)
11/7, 11/4, 11/5 (24m)
Pierson Broadwater (Usa) 3-0 Le Hugo van Rooyen
(Nam)
114, 11/3, 11/7 (24m)
Francisco Obregon (Arg) 3-1 Adrien Grondin (Fra)
12/10, 7/11, 11/5, 11/7 (48m)
Lenard Puski (Hun) 3-0 Lawrence Kuhn (Rsa)
11/4, 11/8, 11/9 (31m)
Rishi Tandon (Ind) 3-1 Petr Zatrepalek (Cze)
11/7, 9/11, 11/6, 11/3 (35m)
Edgar Zayas (Mex) 3-0 Mathias Grondin (Fra)
11/6, 11/2, 11/2 (22m)
Niklas Becher (Ger) 3-0 Adrian Marszal (Pol)
11/4, 11/5, 11/7 (21m)
Hayes Murphy (Usa) 3-0 Jordy Camps (Bel)
11/8, 11/5, 11/8 (27m)
Rodrigo Obregon (Arg) 3-1 Balazs Farkas (Hun)
11/2, 11/5, 4/11, 11/9 (34m)
Syed Azlan Amjad (Qat) 3-0 Dimitri Steinmann (Sui)
11/4, 13/11, 11/6 (30m)
Felix Auer (Ger) 3-0 Damian Olejnik (Pol)
11/3, 11/2, 11/5 (17m)
Gergely Papp (Hun) 3-2 Madhav Dhingra (Ind)
8/11, 11/8, 8/11, 15/13, 11/7 (53m)
George Parker (Eng) 3-0 Martin Svec (Cze)
11/5, 11/5, 11/8 (32m)
Silvio Soom (Sui) 3-0 Dmytro Pogrebniak (Ukr)
11/0, 11/7, 11/8 (26m)
|
|