|
|
|
Four in a row for Egypt ...
Today's
final of the WSF World Junior Team Championship at the Hasta La
Vista Club in Wroclaw, Poland saw defending
champions Egypt - who provided all four individual
semi-finalists - collect an unprecedented fourth
straight title (and six of the last eight too).
Their
opponents, as in the 2011 final, were the USA,
the second seeds.
Habiba Mohamed, just fourteen, got Egypt off to a
winning start with a solid win over Reeham Sedky,
leaving it to three-time individual champion Nour El
Sherbini to wrap up the title for Egypt with victory
over Sabrina Sobhy, also in straight games.
Earlier the remaining 14 teams fought out the
remaining final positions with Hong Kong claiming
third place with two nailbiting 3-2 wins to deny
third seeds England a place on the podium.
Remember 2011 - Egypt v USA in
Boston |
Final: Egypt 2-0 USA
Habiba Mohamed
3-0 Reeham Sedky
11/4, 11/2, 11/5 (26m)
Nour El Sherbini 3-0 Sabrina Sobhy
11/5, 11/6, 11/3 (19m)
3/4: Hong
Kong 2-0 England
5/6: Canada
2-0 Malaysia
7/8: India
2-1 New
Zealand
9/10: Japan 2-1
France
13/14: Czech Rep. 2-1 South Africa
11/12: Australia 2-1 Colombia
15/16:
Germany 2-0 Poland
|
Fri 26th Jul, Playoffs day two
- semi-finals |
Egypt 2-0 Hong
Kong
Nour El
Sherbini 3-0 Pansy Chan
11/5, 11/5, 11/1
Mariam Metwaly 3-1 Ho Tze Lok
11/5, 11/4, 9/11, 12/10
USA 2-1 England
Sabrina Sobhy
3-2 Victoria
Temple-Murray
6/11, 7/11, 11/4, 11/8, 11/4
Olivia Fiechter 1-3 Nada Elkalaawy
8/11, 12/10, 7/11, 6/11
Reeham Sedky 3-0 Lily Taylor
11/7, 11/9, 11/6
5/8 Semis:
CANADA 2-1 INDIA
MALAYSIA 2-0 NEW ZEALAND
9/12 Semis:
JAPAN 2-1 AUSTRALIA
FRANCE 2-0 COLOMBIA
13-16 Semis:
CZECH REPUBLIC 3-0 GERMANY
SOUTH AFRICA 3-0 POLAND
|
It's Egypt v USA again
The World Junior Team final will be a repeat of the
last event in Boston two years ago with Egypt taking
on the USA.
Three-time defending champions Egypt beat Hong Kong,
champions in 2005, 2-0. Nour El Sherbini put Egypt
ahead and Marian Metwally finished it off, but not
without a struggle.
In the second semi Sabrina Sobhy, sister of 2010
champion Amanda, came from 0-2 down to put USA ahead
against five-time champions England.
Nada Elkalaawy levelled the match but in the decider
Reeham Sedky's power and pace proved too much for
Lily Taylor as the USA reached a secon consecutive
final.
|
Thu 25th Jul, Playoffs day one
- top four through to semis |
Quarter-Finals:
Egypt 3-0 Canada,
Hong Kong 3-0 India
England 2-0 Malaysia
USA 3-0 New Zealand |
9/16 Quarters:
Australia 3-0 Czech
Rep.
Colombia 2-1 South Africa
Japan 2-1 Germany
France 3-0 Poland |
Egypt 3-0 Canada
Nour El Sherbini 3-0 Alyssa Mehta
11/6, 11/2, 11/8 (18m)
Nouran Gohar 3-0 Sophie Mehta
11/9, 11/3, 11/5 (19m)
Mariam Metwaly 2-0 Chloe Chemtob
11/9, 11/6 (14m)
Hong Kong 2-0 India
Ho Ka Po 3-0 Harshit Jawanda
11/6, 11/3, 11/6 (24m)
Choi Uen Shan 3-0 Urwashi Joshi
11/5, 11/7, 11/8 (18m)
USA 3-0 New Zealand
Sabrina Sobhy 3-0 Eleanor Epke 11/1, 11/4,
11/3
Reeham Sedky 3-0 Abbie Palmer 11/8, 11/1, 11/6
Olivia Fietcher 2-1 Rebecca Barnett 9/11,
11/8, 11/6
England 2-0 Malaysia
Victoria Temple-Murray 3-0 Vanessa Raj 11/3,
11/3, 11/2
Lily Taylor 3-1 Celine Yeap 12/10, 6/11, 11/5,
11/5
|
|
Girls' Team Pools |
Pool A
[1]
Egypt
W3
[8]
New Zealand W2
Australia
W1
Poland
W0 |
Pool B
[2]
USA
W3
[7]
Canada W2
France
W1
Czech Rep. W0 |
Pool C
[3]
England W3
[6] India
W2
South Africa W1
Japan
W0 |
Pool E
[4]
Hong Kong W3
[5]
Malaysia W2
Germany
W1
Colombia
W0 |
Wed 24th Day THREE:
A: Egypt
3-0 Poland , New Zealand 2-1 Australia
B: USA 3-0 Czech Rep. , Canada 3-0 France
C: England 3-0 South Africa , India 3-0 Japan
D: Hong
Kong 3-0 Germany , Malaysia 3-0 Colombia
Tue 23rd, Day TWO:
A: Egypt 3-0 New Zealand ,
Australia 3-0 Poland
B: USA 3-0 Canada , France 3-0 Czech Rep.
C: England 3-0 India , Japan 1-2 South Africa
D: Hong Kong 3-0 Malaysia ,
Colombia 1-2 Germany
Mon 22nd, Day ONE:
A: Egypt 3-0 Australia ,
New Zealand 3-0 Poland
B: USA 3-0 France , Canada 3-0 Czech Rep.
C: England 3-0 Japan , India 3-0 South Africa
D: Hong Kong 3-0 Colombia , Malaysia 3-0 Germany |
Online Draws & Full Results
|
|
Pool Matches, full results:
Day Three Matches:
Pool A:
[1] EGYPT bt [13/16] POLAND 3/0
Nour El Sherbini 3-0 Natalia Ryfa 11-5, 11-6, 11-5
Mariam Metwally 3-0 Klaudia Borek 11-4, 11-2, 11-4
Habiba Mohamed 3-0 Julia Chudzicka 11-1, 11-5, 11-5
[8] NEW ZEALAND bt [9] AUSTRALIA 2/1
Eleanor Epke 2-3 Jessica Turnbull 11-5, 10-12, 10-12, 12-10,
4-11
Rebecca Barnett 3-0 Grace McErvale 11-3, 11-1, 11-3
Abbie Palmer 3-0 Natalie Newton 11-3, 11-8, 11-7
Pool B:
[2] USA bt [13/16] CZECH REPUBLIC 3/0
Olivia Fiechter 3-0 Karolina Holinkova 11-2, 11-7, 11-2
Reeham Sedky 3-0 Kristyna Alexova 11-3, 11-7, 11-5
Maria Elena Ubina 3-0 Barbora Krejcova 11-4, 11-3, 11-5
[7] CANADA bt [10] FRANCE 3/0
Hollie Naughton 3-1 Lea van der Zwalmen 11-7, 11-5, 6-11,
11-7
Alyssa Mehta 3-2 Oceane Wadoux 7-11, 4-11, 14-12, 11-5, 11-4
Chloe Chemtob 3-0 Laura Gamblin 13-11, 11-6, 15-13
Pool C:
[3] ENGLAND bt [13/16] SOUTH AFRICA 3/0
Victoria Temple Murray 3-0 Megan Page 11-5, 11-4, 11-3
Lucy Beecroft 3-0 Kacey-Leigh Dodd 11-2, 11-3, 11-2
Lily Taylor 3-0 Bianca Brown 11-7, 11-5, 11-2
[6] INDIA bt [11] JAPAN 3/0
Harshit Kaur Jawanda 3-1 Risa Sugimoto 11-6, 11-3, 5-11,
11-4
Lakshya Ragavendran 3-1 Satomi Watanabe 11-5, 11-7, 10-12,
14-12
Sachika Ingale 3-0 Momoka Nakahira 11-9, 11-8, 11-4
Pool D:
[4] HONG KONG CHINA bt [13/16] GERMANY 3/0
Ho Ka Po 3-0 Saskia Beinhard 11-1, 11-2, 11-1
Pansy Chan 3-0 Ramona Bauer 11-5, 11-1, 11-1
Choi Uen Shan 3-0 Mareike Omlor 11-4, 11-4, 11-8
[5] MALAYSIA bt [12] COLOMBIA 3/0
Vanessa Raj 3-1 Laura Tovar Perez 13-15, 12-10, 11-7, 11-5
Celine Yeap 3-0 Maria Paula Tovar 11-3, 11-2, 11-4
Sivasangari Subramaniam 3-0Natalia Londono 11-7, 11-4, 11-7
Day One and Two Matches
Pool A:
[1] EGYPT v
[13/16] POLAND
[8] NEW ZEALAND v [9] AUSTRALIA
[1] EGYPT bt [9]
AUSTRALIA 3/0
Habiba Mohamed 3-0 Nicole Stoneham 11-2, 11-3, 11-2
Nour El Sherbini 3-0 Grace McErvale 11-2, 11-3, 11-3
Nouran Gohar 3-0 Natalie Newton 11-4, 11-1, 11-7
[8] NEW ZEALAND bt [13/16] POLAND 3/0
Hayley Hughes 3-0 Julia Chudzicka 11-1, 11-2, 11-0
Eleanor Epke 3-0 Natalia Ryfa 11-5, 11-2, 11-6
Rebecca Barnett 3-0 Klaudia Borek 11-0, 11-3, 11-1
[1] EGYPT bt [8] NEW ZEALAND 3/0
Nouran Gohar 3-0 Abbie Palmer 11-7, 11-5, 11-4
Mariam Metwally 3-0 Rebecca Barnett 11-2, 11-7, 11-4
Habiba Mohamed 3-0 Hayley Hughes 11-8, 11-2, 11-4
[9] AUSTRALIA bt [13/16] POLAND 3/0
Natalie Newton 3-0 Klaudia Borek 11-4, 11-3, 11-2
Grace McErvale 3-0 Natalia Ryfa 11-3, 11-4, 11-2
Nicole Stoneham 3-0 Aleksandra Surdziel 11-1, 11-5, 11-1
Pool B:
[2] USA v [13/16]
CZECH REPUBLIC
[7] CANADA v [10] FRANCE
[2] USA bt [10] FRANCE
3/0
Maria Ubina 3-0 Laura Gamblin 11-5, 11-9, 11-5
Sabrina Sobhy 3-0 Lea van der Zwalmen 12-10, 11-2, 11-7
Olivia Fiechter 3-0 Oceane Wadoux 11-2, 11-5, 11-4
[7] CANADA bt [13/16] CZECH REPUBLIC 3/0
Sophie Mehta 3-0 Barbora Krejcova 11-9, 11-7, 11-8
Hollie Naughton 3-1 Karolina Holinkova 8-11, 11-6, 11-8,
11-5
Alyssa Mehta 3-0 Kristyna Alexova 11-9, 11-7, 11-8
[2] USA bt [7] CANADA 3/0
Reeham Sedky 3-1 Alyssa Mehta 8-11, 11-7, 11-9, 11-7
Sabrina Sobhy 3-2 Hollie Naughton 11-9, 6-11, 11-7, 7-11,
11-7
Maria Elena Ubina 3-0 Chloe Chemtob 11-7, 11-4, 11-3
[10] FRANCE bt [13/16] CZECH REPUBLIC 3/0
Oceane Wadoux 3-0 Kristyna Alexova 11-9, 14-12, 11-9
Lea van der Zwalmen 3-1 Karolina Holinkova 11-7, 10-12,
11-2, 11-6
Laura Gamblin 3-1 Barbora Krejcova 11-5, 8-11, 11-8, 11-5
Pool C:
[3] ENGLAND v
[13/16] SOUTH AFRICA
[6] INDIA v [11] JAPAN
[3] ENGLAND bt [11] JAPAN 3/0
Lily Taylor 3-0 Ayaka Shiraishi 11-4, 11-2, 11-2
Victoria Temple Murray 3-0 Satomi Watanabe 11-9, 11-7, 11-8
Nada Elkalaawy 3-0 Momoka Nakahira 11-0, 11-2, 11-6
[6] INDIA bt [13/16] SOUTH AFRICA 3/0
Sachika Ingale 3-1 Makgosi Peloakgosi 11-2, 11-5, 5-11, 11-9
Harshit Kaur Jawanda 3-1 Megan Page 11-8, 12-10, 5-11, 11-6
Lakshya Ragavendran 3-1 Kacey-Leigh Dodd 12-14, 11-6, 11-4,
11-4
[3] ENGLAND bt [6] INDIA 3/0
Nada Elkalaawy 3-0 Lakshya Ragavendran 11-4, 11-2, 11-2
Victoria Temple Murray 3-0 Harshit Kaur Jawanda 13-11, 11-9,
11-9
Lucy Beecroft 3-0 Sachika Ingale 11-9, 14-12, 13-11
[13/16] SOUTH AFRICA bt [11] JAPAN 2/1
Kacey-Leigh Dodd 3-2 Momoka Nakahira 11-4, 4-11, 11-13,
11-9, 11-4
Megan Page 1-3 Satomi Watanabe 2-11, 11-9, 6-11, 10-12
Makgosi Peloakgosi 3-0 Ayaka Shiraishi 11-1, 11-5, 11-9
Pool D:
[4] HONG KONG v
[13/16] GERMANY
[5] MALAYSIA v [12] COLOMBIA
[4] HONG KONG bt [12] COLOMBIA 3/0
Choi Uen Shan 3-0 Maria Paula Tovar 11-2, 11-6, 11-4
Ho Ka Po 3-0 Laura Tovar Perez 11-8, 11-3, 11-7
Pansy Chan 3-0 Laura Casallas 11-4, 11-4, 11-5
[5] MALAYSIA bt [13/16] GERMANY 3/0
Celine Yeap 3-0 Ramona Bauer 11-6, 11-6, 11-6
Vanessa Raj 3-0 Saskia Beinhard 11-4, 11-2, 11-6
Rachel Arnold 3-0 Nele Hatschek 11-6, 11-4, 11-7
[4] HONG KONG bt [5] MALAYSIA 3/0
Ho Tze-Lok 3-2 Rachel Arnold 7-11, 11-4, 4-11, 13-11, 11-3
Ho Ka Po 3-0 Vanessa Raj 11-6, 11-8, 11-7
Choi Uen Shan 3-0 Celine Yeap 11-7, 12-10, 11-3
[13/16] GERMANY bt [12] COLOMBIA 2/1
Nele Hatschek 3-0 Laura Casallas 11-8, 11-9, 11-9
Saskia Beinhard 0-3 Laura Tovar Perez 1-11, 4-11, 10-12
Mareike Omlor 3-2 Natalia Londono 11-8, 11-4, 8-11, 4-11,
11-6
|
|
MAIN WJ
PAGE |
|
|